Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” polegającej na wprowadzeniu części 4) Programu dla Beneficjentów, dotkniętych skutkami powodzi, która wystąpiła we wrześniu 2024 r. na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i śląskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ >

 

INFORMACJA O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje o wstrzymaniu w dniu 28 listopada 2024 r. o godz. 14.15 naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Wszystkie wnioski, które zgodnie z regulaminem naboru wniosków wpłyną do WFOŚiGW, w tym przez gminy, operatorów lub w ścieżce bankowej, przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone.

Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach w odrębnym komunikacie.

29.01.2010

Beneficjentów i potencjalnych beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko zapraszamy do zapoznania się z Podręcznikiem pod tytułem „Największe zagrożenia w procedurze udzielania zamówień publicznych”.

W ocenie Instytucji Zarządzającej Programem Infrastruktura i Środowisko, procedura udzielania zamówień publicznych z udziałem środków unijnych przysparza wielu problemów zamawiającym, co jest widoczne w raportach z kontroli projektów. Przestrzeganie zasad zawierania umów z wykonawcami jest obszarem szczególnego zainteresowania służb kontrolnych i audytowych, w tym Komisji Europejskiej. Zgodnie z przyjętym systemem weryfikacji zamówień w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, przestrzeganie zasad zawierania umów badane jest w ramach wszystkich projektów. Zatem każde zamówienie może zostać potencjalnie objęte kontrolą.

Sukces w korzystaniu ze środków Unii Europejskiej zależy w dużym stopniu od tego, czy beneficjenci wybiorą wykonawców zamówień realizowanych w ramach projektu zgodnie z regulacjami obowiązującymi w dziedzinie zamówień publicznych. Zatem wysiłek przeznaczony na staranne przygotowanie postępowań na pewno nie będzie można uznać za stracony, jeżeli pozwoli uniknąć błędów i wiążących się z tym kar finansowych.

Mamy nadzieję, że podręcznik przyczyni się do osiągnięcia przez każdego beneficjenta celu, jakim jest prawidłowe wdrożenie projektu.

Pobierz plik