Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” polegającej na wprowadzeniu części 4) Programu dla Beneficjentów, dotkniętych skutkami powodzi, która wystąpiła we wrześniu 2024 r. na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i śląskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ >

 

INFORMACJA O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje o wstrzymaniu w dniu 28 listopada 2024 r. o godz. 14.15 naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Wszystkie wnioski, które zgodnie z regulaminem naboru wniosków wpłyną do WFOŚiGW, w tym przez gminy, operatorów lub w ścieżce bankowej, przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone.

Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach w odrębnym komunikacie.

22.07.2010

20 lipca w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach Gabriela Lenartowicz - Prezes Zarządu Funduszu przekazała na ręce Iwony Lukowicz-Fojt - Wiceprezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach dokumenty potwierdzające przyznanie przez Ministerstwo Środowiska dofinansowania z w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Po zawarciu umowy unijna dotacja zostanie przeznaczona na sfinansowanie realizacji II etapu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach.

W jego ramach zbudowanych zostanie 2,5 km kanalizacji sanitarnej i 2,3 km sieci wodociągowej. Zmodernizowana też będzie Centralna Oczyszczalnia Ścieków oraz Stacja Uzdatniania Wody „Łabędy” w Gliwicach. Z nowej sieci kanalizacyjnej korzystać będzie mogło ponad 600 osób. Pozwoli to na zakończenie trwającej od sześciu lat kompleksowej modernizacji gospodarki ściekowej w gminie. W jej ramach zbudowanych zostanie ponad 160 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, co umożliwi oczyszczanie prawie wszystkich ścieków z Gliwic zgodnie z polskimi i europejskimi standardami. Znacznie poprawi się także jakość wody przeznaczonej do spożycia.

Spośród wszystkich wniosków, które wpłynęły do Funduszu, pełniącego rolę Instytucji Pośredniczącej dla Programu Operacyjnego, dwanaście projektów otrzymało potwierdzenie przyznania dofinansowania ze środków tego największego w historii Unii Europejskiej programu pomocowego. Dziesięć przedsięwzięć to zadania z zakresu modernizacji i uporządkowania w gminach gospodarki wodno –ściekowej (Jasienica, Kłobucki, Buczkowice, Poczesna, Myszków, Wisła, Łaziska Górne, Konopiska, Jaworze, Gliwice), a dwa wnioski dotyczą inwestycji związanych z budową kompleksowych systemów gospodarki odpadami (Bielsko-Biała, Sosnowiec).

Łączna kwota pomocy przyznanej przez Fundusz Spójności na dofinansowanie wniosków w ramach POIŚ rozpatrywanych przez WFOŚiGW to ponad 440 mln zł.