Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” polegającej na wprowadzeniu części 4) Programu dla Beneficjentów, dotkniętych skutkami powodzi, która wystąpiła we wrześniu 2024 r. na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i śląskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ >

 

INFORMACJA O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje o wstrzymaniu w dniu 28 listopada 2024 r. o godz. 14.15 naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Wszystkie wnioski, które zgodnie z regulaminem naboru wniosków wpłyną do WFOŚiGW, w tym przez gminy, operatorów lub w ścieżce bankowej, przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone.

Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach w odrębnym komunikacie.

Co to jest smog? Dlaczego powinniśmy dbać o czyste powietrze? Jak uzyskać dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania? To dla dorosłych. A dla dzieci: warsztaty, pokazy, konkursy. Do tego koncert orkiestry górniczej i bezpłatne wycieczki. W sobotę 21 września warto wziąć udział w V Dniach Energii Miasta Katowice, które odbędą się na placu Sejmu Śląskiego od 11.00 do 17.00.

Koniec lata to najlepszy moment żeby nauczyć się jak możemy dbać o czyste powietrze. Dni Energii Miasta Katowice to wydarzenie organizowane przez Biuro Zarządzania Energią Urzędu Miasta Katowice, który zaprosił do współpracy wielu partnerów. Jednym z nich jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który na specjalnym stanowisku będzie wyjaśniał kwestie związane z jakością powietrza, Marszałkowskim Budżetem Obywatelskim, czy też Funduszami Europejskimi. Natomiast na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Doradcy Energetyczni służyć będą wiedzą na temat programu Czyste Powietrze oraz innych działań Funduszu. Po takiej dawce informacji będzie można odpocząć w „Dobrym Klimacie” – strefie przygotowanej przez IKEA.

Od godziny 11.00 do 17.00 swoją ofertę zaprezentują również przedsiębiorstwa energetyczne działające w Katowicach. Uczestnicy będą mogli także dowiedzieć się co charakteryzuje paliwa dobrej jakości, a także poznać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych, które przekazywać będą nasi zaprzyjaźnieni kominiarze.

Działając ekologicznie, działamy na rzecz naszych dzieci, dlatego w czasie Dni Energi nie może zabraknąć atrakcji dla najmłodszych uczestników imprezy. Fundacja Arka zaprezentuje Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, kino rowerowe, eko puzle i specjalne warsztaty upcyklingowe. O starszych i młodszych dzieciach pomyślało także Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych, które zaprezentuje między innymi: cewkę Tesli, panel fotowoltaiczny oraz urządzenie do grania na nosie za pomocą energii elektrycznej. Na stanowisku Komela będzie można z bliska zobaczyć małe elektryczne pojazdy off-roadowe, a PKM Katowice zaprezentuje działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim. Kto będzie chciał wiedzieć ile można wyczytać z popiołu i co robić, gdy ktoś nas truje paleniem odpadów, musi koniecznie odwiedzić stoisko Straży Miejskiej w Katowicach.

Jak co roku nie zabraknie także katowickich szkół średnich promujących kierunki związane z energetyką i odnawialnymi źródłami energii.

Dni Energii 2019 to także okazja do posłuchania dobrej i różnorodnej muzyki. Fanów instrumentów dętych na pewno ucieszy występ orkiestry górniczej. Na koniec wydarzenia na scenie zaprezentuje się gitarzysta MARIUSZ GOLI z swoim najnowszym repertuarem z krążka „ pt. " Orchestra In My Mind".

Jak co roku, częścią Dni Energii są także bezpłatne wycieczki, na które zabierzemy się ze specjalnego przystanku przy Placu Sejmu Śląskiego. Zobaczymy między innymi ścieżkę edukacyjną w Oczyszczalni Gigablok, energooszczędny kompleks biurowy GPP Business Park, dostrzegalnię przeciwpożarową Lasów Państwowych w Lesie Murckowskim oraz Centrum Czystych Technologii Węglowych Głównego instytutu Górnictwa. W pakiecie wycieczek, Tauron Ciepło Sp. z o. o. zaprasza na dzień otwarty Zakładu Wytwarzania Katowice – największej elektrociepłowni w Katowicach. Będzie się tam można dostać z Placu Sejmu Śląskiego specjalnym busem od 11.30 co godzinę.

Plenerowe spotkanie na katowickim placu Sejmu Śląskiego to tylko część tegorocznych Dni Energii Miasta Katowice, które rozpoczynają się w piątek 20 września od warsztatów dla uczniów katowickich szkół średnich organizowanych w Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach przy Zespole Szkół nr 2.

Udział w wydarzeniach na Placu Sejmu Śląskiego (sobota 21 września, godz. 11.00 – 17.00) jest bezpłatny i dostępny dla każdego.. Organizatorem Wydarzenia jest Miasto Katowice, współorganizatorem jest Tauron Ciepło Sp. z o.o., natomiast Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach objął wydarzenie patronatem honorowym.