Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” polegającej na wprowadzeniu części 4) Programu dla Beneficjentów, dotkniętych skutkami powodzi, która wystąpiła we wrześniu 2024 r. na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i śląskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ >

 

INFORMACJA O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje o wstrzymaniu w dniu 28 listopada 2024 r. o godz. 14.15 naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Wszystkie wnioski, które zgodnie z regulaminem naboru wniosków wpłyną do WFOŚiGW, w tym przez gminy, operatorów lub w ścieżce bankowej, przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone.

Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach w odrębnym komunikacie.

9 sierpnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się spotkanie poświęcone wyzwaniom społeczno-gospodarczo-środowiskowym związanym z Kanałem Gliwickim i rzeką Odrą. W wydarzeniu wziął udział Mateusz Pindel, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach. Organizatorem spotkania było Ministerstwo Infrastruktury, a przewodniczył mu Przemysław Koperski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Rozmowy na temat stanu jakości wód w Kanale Gliwickim, jak również sytuacji na rzece Odrze wpisują się w dalszy etap i kontynuację lipcowego spotkania we Wrocławiu, zorganizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW oraz pięć nadodrzańskich wojewódzkich funduszy, które dotyczyło strategii przeciwdziałania zanieczyszczeniom rzeki Odry. Fundusze Ochrony Środowiska, zarówno w ramach "Wspólnej strategii działania...", jak i WFOŚiGW w Katowicach, w swojej "Strategii działania na lata 2025-2028" zaplanowały dofinansowanie następujących działań:

  • Wsparcie instytucji w monitoringu środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem Kanału Gliwickiego,
  • Wspieranie inwestycji z zakresu oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych,
  • Ograniczenie odprowadzania ścieków o zwiększonym zasoleniu,
  • Adaptacja do zmian klimatu, przeciwdziałanie suszy oraz skutkom klęsk żywiołowych,
  • Odbudowa ekosystemów.

Katowicki Fundusz aktywnie uczestniczy w pracach nad strategią dla Odry. Będziemy wspierać działania mające na celu przywrócenie społecznej i .ekologicznej funkcji śląskiego odcinka rzeki Odry, obejmującego przede wszystkim Kanał Gliwicki i jego dopływy.