4 września 2014
Od 6 września w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego będzie można oglądać monumentalną wystawę „Arbores Vitae – Ostatnia taka puszcza” zorganizowaną w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia”. Ekspozycja ta inicjuje nową działalność Śląskiego Ogrodu Botanicznego – wystawy wielkoformatowych fotografii. Teren Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej od początku powstania wydawał się przestrzenią wprost idealną do organizowania plenerowych wystaw i wreszcie udało się zrealizować ten pomysł. Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który przekazał ponad 265 tysięcy złotych w wyznaczonych miejscach zostaną rozmieszczone stelaże wystawiennicze, na których będą eksponowane przez okrągły rok prace fotograficzne o różnorodnej tematyce.
Na potrzeby wystawy „Arbores Vitae” powstanie specjalna, monumentalna infrastruktura z tyłu budynku Centrum Edukacji, na której zamieszczonych zostanie 60 fotografii o wymiarach 180 x 120 cm przedstawiających Puszczę Białowieską. Inicjatorami i organizatorami projektu „Arbores Vitae” są Sylvie i Krzysztof Derdaccy z Europejskiego Centrum Ziemi. Fundacja ta od wielu lat z sukcesem organizuje interdyscyplinarne wydarzenia mające na celu propagowanie wiedzy o stanie naszej planety, promocję idei zrównoważonego rozwoju i otwartości kulturowej – a przez to podnoszenie świadomości proekologicznej i obywatelskiej. Po projektach „Ziemia z nieba” i „Planeta Ocean” (które w całej Polsce obejrzało ponad 2,5 mln widzów) proponuje mieszkańcom Mikołowa i całego powiatu spektakularne wydarzenie artystyczno-edukacyjne „Arbores Vitae – Ostatnia taka puszcza”.
Projekt ten to swoista podróż w czasie i przestrzeni do klejnotu europejskiej bioróżnorodności – Puszczy Białowieskiej, ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej. Dzięki wspaniałym zdjęciom i filmom Bożeny i Jana Walencików, którzy od prawie 30 lat z pasją dokumentują zagrożony dziś, lecz wciąż mało znany świat dzikiej puszczańskiej przyrody, mamy szansę poznać tajemnice tego sanktuarium i korzenie naszej cywilizacji.
Projekt „Arbores Vitae” to nie tylko wystawa, ale również szeroko zakrojony bezpłatny program edukacyjny, skierowany do uczniów szkół wszystkich szczebli i studentów. To także kino ze znakomitymi filmami przyrodniczymi, na które serdecznie zapraszamy do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w każdą niedzielę od 15 do 17.
Szczegóły na stronie www.sibg.org.pl.
Zachęcamy placówki oświatowe i kulturalne do zgłaszania grup na zajęcia edukacyjne (koordynator programu – Monika Depa: nr tel. 534 994 575, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Wystawa potrwa od 6 września do 6 listopada.
Warning: No images in specified directory. Please check the directory!
Debug: specified directory - https://stara.wfosigw.katowice.pl/images/wrzesien14/ogrod
Zdjęcia autorstwa Jana Walencika