23 września 2014
„Efektywność energetyczna małych i średnich przedsiębiorstw - cele, wyzwania, korzyści" to tytuł konferencji współorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na terenie Euro-Centrum. To część IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Uczestnicy dyskusji rozmawiali m.in. o tym, w jaki sposób WFOŚiGW w Katowicach wspiera inwestycje, których celem jest poprawa efektywności energetycznej.
„Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowuje, w formie dotacji, do 80 proc. wartości audytu energetycznego dla gmin, przy czym samorząd w swoich planach rozwojowych musi także uwzględnić odnawialne źródła energii. Natomiast każde działanie gminy, które będzie wspierać funkcjonujących na jej terenie przedsiębiorców, w uzyskiwaniu coraz lepszych parametrów w zakresie gospodarki emisyjnej, uzyskuje także w naszej instytucji wysoki priorytet, ze względu na spodziewany efekt ekonomiczny i ekologiczny. Obniżenie energochłonności przedsiębiorstw to rozwiązanie problemów z ochroną środowiska naturalnego w wielu miastach. Energooszczędność musi się opłacać, a jeśli tak nie jest, to naszym zadaniem jest zmienić tan stan” – mówiła Gabriela Lenartowicz, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. „Pytanie, które zadajemy sobie w Funduszu dotyczy tego, na jakim poziomie i w jaki sposób wspierać efekt energetyczny, aby to działanie miało sens. Chcemy stymulować rozwój a nie rozdawać prezenty” – dodała Prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz.
O oszczędności w spółdzielniach mieszkaniowych mówił Eugeniusz Juryga, Prezes Zarządu Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Knurowie. Wskazał on, że termomodernizacja budynków mieszkalnych z lat 60-tych i 70-tych nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach. „Spółdzielnia dostała z Funduszu na ten cel w ostatnich latach pożyczki w wysokości 12 milionów złotych” – powiedział prezes Juryga. Gabriela Lenartowicz dodała, że Fundusz częściowo umarza takie pożyczki. Warunkiem jest przeznaczenie tych pieniędzy na kolejne ekologiczne inwestycje - stwierdziła prezes Lenartowicz.
Podczas dyskusji uczestnicy próbowali także odpowiedzieć na pytanie, na czym w praktyce polega efektywność energetyczna i jak Polska wypada na tle Europy. Anne Hautman, Główny Doradca Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej, powiedziała, że Polska zrobiła ogromny postęp, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Głównie za sprawą przemysłu. „Jednocześnie Polska spóźnia się z wdrożeniem prawa dotyczącego efektywności energetycznej” - powiedziała Hautman. Przypomniała ona także, że Polska chce w najbliższych latach wydać 3,5 mld euro na poprawienie efektywności energetycznej. Zdaniem prof. Andrzeja Szlęka, Dyrektora Instytutu Techniki Cieplnej właśnie teraz jest dobry okres, żeby inwestować w oszczędzanie energii. „To gorący temat w Unii Europejskiej i są teraz dostępne środki pomocowe, z których można skorzystać. Nie wiadomo, czy będą dostępne za kilka lat” – powiedział Szlęk. Dodał On także, że w dłuższej perspektywie koszt energii będzie rósł. Po pierwsze, ilość źródeł nieodnawialnych jest ograniczona, po drugie "czysta" energia i ochrona środowiska też ma swoją cenę - wyliczał prof. Szlęk. Dodał, że najczystsza i najtańsza energia to ta, która nie została zużyta.
Dyskusji, która trwała ponad dwie godziny, przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób z kraju i zagranicy. Wśród gości byli m.in. przedstawiciele delegacji z Angoli, Rumunii, Słowacji, Serbii, Kazachstanu, Białorusi a także rosyjskiego Ministerstwa Gospodarki.
Pełny zapis konferencji - zobacz
News - zobacz
Warning: No images in specified directory. Please check the directory!
Debug: specified directory - https://stara.wfosigw.katowice.pl/images/wrzesien14/euro