XXVIII spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej - logo Klubu24 listopada 2014

Gościem KME będzie dr Nuria Selva Fernandez – hiszpańska biolog, zajmuje się badaniem niedźwiedzi i wilków, adiunkt w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Temat: „Moje przygody z padlinożercami, czyli życie po życiu”. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 25 listopada 2014, godz. 17.30 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, ul. Św. Jana 24.

 

Nic nie budzi takiej odrazy jak rozkładające się zwłoki. Nic nie wywołuje takiego naszego przerażenia jak śmierć, która w naszej kulturze jest coraz mniej akceptowana. Nic dziwnego, że rola padliny i padlinożerstwa w ekosystemach jest zauważana dopiero od niedawna. Również od niedawna zauważa się rolę dużych drapieżników jak wilk i ryś jako nie tylko „selekcjonerów”, ale również jako dostarczycieli pokarmu dla całych rzesz różnych zwierząt. Dziś można śmiało stwierdzić, że dla wielu zespołów zwierząt padlina i padlinożerstwo jest tak samo ważnym i do niedawna niedocenianym elementem ekosystemów jak martwe drewno dla funkcjonowania lasów.

Dr Nuria Selva Fernandez – jest Andaluzyjką, z wykształcenia biologiem, od kilkunastu lat prowadzi badania na terenie Puszczy Białowieskiej, doktorat uzyskała na Uniwersytecie w Sewilli. Tematem jej pracy naukowej była „Rola padliny dla społeczności drapieżników w Puszczy Białowieskiej”. Jej partnerem życiowym jest dziennikarz Adam Wajrak i wspólnie angażują się w wiele działań dla ochrony dzikiej przyrody. Jest adiunktem w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, członkiem Large Carnivore Initiative for Europe, IUCN Bear Specialist Group, przewodniczącym Komitetu Polityki europejskiej sekcji Society for Conservation Biology, ekspertem polsko-słowackiej grupy roboczej ds. dużych drapieżników, powołanej przez Ministerstwo Środowiska. Mieszka w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej.

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu we wtorki o godz. 17.30 w Kinoteatr RIALTO w Katowicach (ul. Św. Jana 24).

Zapraszamy na strony Klubu Myśli Ekologicznej: 

Spotkania Klubu Myśli Ekologicznej zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

XXVIII spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej