13 kwietnia 2015
Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach 10 kwietnia podjął decyzję o dofinansowaniu zadania pod nazwą: „Zaadoptuj rzekę – województwo śląskie” w formie dotacji do kwoty 20 310,00 zł. „Zaadoptuj rzekę” to program edukacji ekologicznej realizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja od 2005 roku przy współpracy międzysektorowej i międzynarodowej; skierowany do szerokiego grona odbiorców, opiera się na lokalnej współpracy różnych podmiotów i grup społecznych.
Projekt wpisuje się w założenia wchodzącej w 2015 roku Ramowej Dyrektywy Wodnej i ogromną potrzebę aktywnej edukacji społeczeństwa w tym zakresie oraz aktywizacji społeczności lokalnych wokół potrzeby poprawy stanu rzek i dolin rzecznych, potoków, stawów, zbiorników i innych akwenów. Województwo śląskie do lat jest najbardziej zaangażowanym województwem w program „Zaadoptuj rzekę”.
Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej na temat zasobów wody i aktualnych problemów związanych z wodą oraz do propagowania dobrych praktyk w obszarze – ochrona wód i gospodarka wodna.
W ramach programu „Zaadoptuj rzekę” realizowane będą:
1. Lokalne działania Zaadoptuj rzekę 2015.
Lokalne imprezy i działania w ramach programu będą organizowane w szczególności przez placówki oświatowe. Dzień Ziemi 2015 będzie dobrą okazją do inauguracji programu i rozpoczęcia działań na rzecz otoczenia opieką najbliższego akwenu wodnego m.in.: badanie jakości wody, sprzątanie brzegów; organizacja Dnia Ziemi, majówek nad wodą i happeningów poświęconych ochronie rzek i innych akwenów i konieczności jej oszczędzania. Działania będą kontynuowane przez uczestników do końca maja. Lokalne działania zamieszczane będą na interaktywnej mapie Polski na stronie internetowej projektu.
2. Konkurs Rzeka Roku 2015 (3 edycja).
Konkurs głoszony został w marcu 2015; zgłoszenia przyjmowane są do końca maja 2015, posiedzenie kapituły zaplanowano na czerwiec, głosowanie internautów – wrzesień. Celem zorganizowania konkursu jest zainteresowanie różnych grup społecznych cennymi przyrodniczo, społecznie i kulturowo rzekami w ich lokalnym środowisku; wyłonienie z nadesłanych zgłoszeń Rzeki Roku – niezwykłego miejsca nad rzeką z historią. Kapituła wyłoni z nadesłanych zgłoszeń 11 finałowych miejsc, następnie internauci w głosowaniu wybiorą Rzekę Roku.
3. BIG JUMP 2015.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na stan jakości naszych wód; propagowanie czystych i dostępnych dla ludzi i zwierząt rzek oraz założeń Ramowej Dyrektywy Wodnej
Europejska akcja BIG JUMP to symboliczne wejście do wody, w tym samym dniu, o tej samej godzinie w całej Europie. Ta europejska inicjatywa na rzecz rzek i innych akwenów, organizowana jest co roku od 2005 r. do 2015 r. od kiedy ma obowiązywać Ramowa Dyrektywa Wodna. W 2015 roku odbędzie się 12 lipca. Wnioskodawca (koordynator akcji w Polsce) zaprasza do włączenia się w kampanię Big Jump Challenge, organizowaną przez grupę GETIDOS z Instytutu Botaniki na Uniwersytecie w Greifswald oraz European Rivers Network. Jest to projekt wspierający młodych ludzi w promowaniu ochrony wody w Europie, poprzez podejmowanie kreatywnych działań.