Pod patronatami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz ministerstw gospodarki i rozwoju regionalnego a także pod honorowym patronatem prof. Jerzego Buzka w Raciborzu 18 i 19 kwietnia odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja pn. „Odnawialne źródła energii szansą rozwoju polsko-czeskiego pogranicza”.
W debacie na ten temat udział wzięli zarówno przedstawiciele świata nauki jak i praktycy, czyli firmy zajmujące się wdrażaniem urządzeń do produkcji zielonej energii.Licznie przybyli na to spotkanie także przedstawiciele samorządów, ekolodzy oraz reprezentanci instytucji z otoczenia biznesu.
Doświadczeniem we wdrażaniu OZE dzielili się specjaliści z Polski, Czech i Niemiec. Znawcy tematu z całego kraju oraz z zagranicy prezentowali najnowsze osiągnięcia naukowe i efekty wdrażania projektów wykorzystujących odnawialne źródła energii. Mówiono o stanie obecnym ale również o przyszłości inwestowania w źródła wykorzystujące energię ze słońca, wiatru i z wnętrza ziemi.
Otwierając raciborską konferencję Gabriela Lenartowicz –prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach mówiła, że w gminach polskich i czeskich dziś już coraz częściej znajdują zastosowanie odnawialne źródła energii. To dobry przykład tego, że ekologiczne myślenie o wykorzystaniu przyjaznej dla ludzi i środowiska może stać się kołem zamachowym dla gospodarki i to zarówno tej w skali regionu czy kraju jak i własnego gospodarstwa domowego. Efektywne wykorzystanie zasobów energetycznych to sprawy nie tylko polityków, naukowców ale każdego z nas bez względu na to w jakim kraju żyjemy. Wszyscy bowiem chcą mniej płacić za energię i nie ponosić zbyt dużych kosztów jej pozyskania. Dlatego racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest dla nas tak ważne – stwierdziła G. Lenartowicz
Wojewódzki Fundusz od dawna wspiera finansowo inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii, dzięki którym znacząco zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza w regionie.
O możliwościach wykorzystania na ten cel środków Funduszu mówiła Ewa Maniecka – kierownik Zespołu Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi WFOŚiGW. Że to się opłaca przekonano się już kilka lat temu w Raciborzu.
Od 2007 r dzięki pożyczce uzyskanej przez gminę ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, właściciele budynków jednorodzinnych otrzymali dotację w ramach „Programu ograniczania niskiej emisji na terenie gminy Racibórz”. Pozwoliło to, w sześć lat, na eliminację 282 starych, nieekologicznych źródeł w budynkach jednorodzinnych. Zainstalowano 214 kotłów retortowych opalanych ekogroszkiem, 64 kotły gazowe, 2 kotły opalane drewnem, 2 obiekty włączono do sieci cieplnej. Środki zaangażowane w realizację tych działań wyniosły prawie 3 500 000 zł.
Wymiana polsko - czeskich doświadczeń i efektów wykorzystania odnawialnych źródeł energii nieprzypadkowo zorganizowano w Raciborzu. Miasto to od wielu lat znane jest z nowatorskich rozwiązań stosowanych w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności: gospodarki odpadami, edukacji ekologicznej, ochrony przyrody. Jako pierwsza gmina w Polsce i Europie 21 czerwca 2001 otrzymała certyfikat ISO 14001, wprowadzając tym samym System Zarządzania Środowiskowego, który co roku podlega audytowi nadzoru, a co trzy lata audytowi certyfikującemu.
Raciborska Spółdzielnia Mieszkaniowa była pierwszą w Polsce,która zainstalowała i w dalszym ciągu instaluje w swoich blokach mieszkalnych systemy solarne wraz z wysokotemperaturowymi pompami ciepła, zmniejszając tym samym w mieście emisję zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, zwłaszcza pyłu, dwutlenku siarki i tlenków węgla oraz produkując rocznie ok. 1500 GJ energii ze źródeł odnawialnych.
Także w Raciborzu siedziby swoje mają spółki giełdowe RAFAKO S.A, SGL CARBON Polska S.A znane na całym świecie z proekologicznych rozwiązań technologicznych oraz dwaj wiodący krajowi producenci z branży techniki solarnej.
Nic dziwnego zatem, że dwudniowe seminarium ekspertów odnawialnej energii w Raciborzu zakończyło się zapowiedzią organizacji kolejnych tego typu konferencji wymiany międzynarodowych dobrych praktyk w wykorzystaniu ekologicznych możliwości po obu stronach granicy.
Warning: No images in specified directory. Please check the directory!
Debug: specified directory - https://stara.wfosigw.katowice.pl/images/kwiecien13/raciborz2