Pod patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach 11 i 12 maja w Pietrowicach Wielkich odbyła się XIII Eko - wystawa, będąca jednym z największych proekologicznych wydarzeń w regionie. Ponad 130 wystawców prezentowało tu najnowsze technologie i rozwiązania dotyczące ekologicznego budownictwa, ogrodnictwa a także technologii wpływających na poprawę warunków życia mieszkańców przy zachowaniu europejskich standardów ekologicznych.
Fundusz, wzorem ubiegłych lat, był współorganizatorem towarzyszącej wystawie konferencji dla samorządowców dotyczącej najbardziej aktualnego problemu ekologicznego. W tym roku tematem debaty samorządowców były najnowsze kwestie technologiczne, finansowe i organizacyjne związane z utylizacją w gminach odpadów w świetle tzw. nowej ustawy śmieciowej.
W dyskusji, obok lokalnych samorządowców, udział wzięła prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz, europoseł Bogdan Marcinkiewicz oraz wiceminister rozwoju regionalnego, senator Adam Zdziebło.
Odnosząc się w dyskusji do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 wiceminister Zdziebło mówił, że dokonano w niej istotnego przewartościowania priorytetów. Poinformował, że jeśli na przełomie czerwca i lipca Polska otrzyma obiecane pieniądze w 6 - letnim budżecie, to na pewno zmieni się filozofia ich podziału. Więcej pieniędzy trafi do samorządów lokalnych, które znając realne potrzeby, będą decydować o ich wykorzystaniu. Bardziej liczyć się będą projekty stawiające na przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy, niż na konkretne inwestycje.
Zmieni się – jak skomentował europoseł Marcinkiewicz - postrzeganie inwestycji ekologicznych przez Unię, która nie będzie już dofinansowywać projektów budowy gigantycznych instalacji solarnych czy farm wiatrakowych.
Takie ustalenia w praktyce są spełnieniem postulatów m. in. WFOŚiGW w Katowicach –powiedziała prezes Gabriela Lenartowicz. Nam od kilku już lat chodzi o to, aby działania proekologiczne stały się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ekologia to nie tylko przyjazne dla środowiska rozwiązania, ale także szukanie oszczędności. Ponadto działania ekologiczne postrzegane w ich ekonomicznym wymiarze powodują, że po prostu muszą się opłacać. A zatem skoro ekologia wymusi innowacyjność, to tym samym pobudzi innowacje i rozwój, a to stworzy nowe miejsca pracy. Dlatego cieszymy się, że Unia inaczej zaczęła spostrzegać ekologię – tłumaczyła G. Lenartowicz
W trakcie debaty o gospodarce odpadami podkreślano, że wprowadzany obecnie w Polsce nowy system gospodarki śmieciami komunalnymi, w którym gmina staje się ich właścicielem i ma obowiązek ich zagospodarowania oparto na wzorcach sprawdzonych niemal we wszystkich europejskich krajach. Choć na początku nowy system budzi emocje to w rezultacie będzie dla wszystkich opłacalny a, przede wszystkim zlikwiduje palenie śmieci w domach i powstawanie dzikich wysypisk – mówił dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Wojciech Cierpiał.
Przez dwa dni Eko - wystawę w Pietrowicach Wielkich odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców kilku powiatów Subregionu Zachodniego i z Czech. Prezentacji ekologicznych technologii jak zwykle towarzyszył rodzinny piknik liczne happeningi ekologiczne i koncerty gwiazd.
Oblegane było stanowisko Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pracownicy Funduszu informowali zwiedzających o możliwościach wykorzystania finansowego wsparcia na inwestycje proekologiczne, a dla dzieci przygotowano konkursy ekologiczne i quizy z wiedzy o przyrodzie.
Warning: No images in specified directory. Please check the directory!
Debug: specified directory - https://stara.wfosigw.katowice.pl/images/maj13/eko-wystawa