Z udziałem Gabrieli Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach 27 czerwca w Szymocicach zorganizowano konferencję podsumowującą XX - lecie istnienia Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe". Powstały w 1993 roku park w Rudach jest jednym z ośmiu parków krajobrazowych w województwie śląskim i jednym z największych w Polsce. Jego powierzchnia wynosi ponad 49 tys. hektarów i składa się z pięciu niestykających się ze sobą obszarów. Swym zasięgiem park obejmuje północno-wschodnią część miasta Racibórz (począwszy od wschodniego brzegu kanału Ulgi) aż po wschodnią granicę miasta wraz z Arboretum Bramy Morawskiej, a także częściowo gminy: Nędza, Kuźnia Raciborska, Knurów, Czerwionka - Leszczyny, Orzesze, Żory, Suszec, Rybnik, Lyski, Sośnicowice i Pilchowice.
foto: mariuszjbie

 

Na tych terenach szczególnej ochronie podlegają przyrodniczo cenne pozostałości naturalnych lasów łęgowych i grądowych typowych dla doliny górnej Odry oraz stawy – tereny lęgowe ptaków oraz siedliska rzadkiej roślinności błotnej i wodnej (m.in. cibora żółta, kotewka orzech wodny), a także liczne tu pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej. 

Oprócz naturalnych walorów przyrodniczych w Rudach ochronie podlegają wartości historyczno - kulturowe ukształtowane w wyniku działalności cystersów, którzy przybyli z Francji w 1258 roku. Z tamtych lat w Rudach, oprócz dowodów znanej przedsiębiorczości zakonników, zachował się pocysterski kościół i zespół klasztorno - pałacowy z jednym z największych w Polsce parków w stylu angielskim

- Bardzo się cieszę, że te obiekty udało się uratować, a teraz przywraca się do świetności - mówił w czasie konferencji dr Jan Maciej Waga z Uniwersytetu Śląskiego, który w swym wystąpieniu poruszył problem ochrony obszarów takich jak "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe", które w swej historii zostały poddane oddziaływaniu człowieka i to właśnie człowiek nadał im ich wyjątkowego charakteru. Bez ingerencji człowieka łąki i stawy zarosną, a park bezpowrotnie utraci swój unikatowy charakter – mówił wicedyrektor parku Michał Góra. Nie byłoby to możliwe, bez wsparcia ze strony Funduszu. 

WFOŚiGW w Katowicach od lat wspiera swymi środkami prace związane ze wzbogacaniem różnorodności biologicznej oraz z zachowaniem cennych przyrodniczo zbiorowisk i odnowy drzewostanu na obszarach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, którego cysterskie kompozycje krajobrazowe są dziś integralną częścią.

W ciągu ostatnich siedmiu lat dofinansowanie na cele związane z ochroną przyrody w śląskich parkach krajobrazowych wyniosło blisko 4 mln zł. Ponad milion dwieście tysięcy złotych przeznaczono na działalność prowadzoną w należących do parkach ośrodkach edukacji ekologicznej związaną z kształtowaniem świadomości ekologicznej wśród mieszkańców regionu. I jak zapewniała prezes Gabriela Lenartowicz, podczas jubileuszowej konferencji poświęconej cysterskiemu parkowi, pieniądze te są wydane z pożytkiem i korzyścią dla ochrony cennych walorów przyrodniczych. 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://stara.wfosigw.katowice.pl/images/czerwiec13/parki

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /images/czerwiec13/parki.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/czerwiec13/parki