Prezydent Bronisław Komorowski wraz z przedstawicielami władz województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego oraz samorządowcami z tych regionów odwiedził 17 września budowę zbiornika Racibórz Dolny, jednej z największych i najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce.  

W spotkaniu z prezydentem w Raciborzu - Brzeziu, gdzie powstaje zapora czołowa zbiornika, udział wzięła Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

 

Bronisław Komorowski podkreślał, że budowa zbiornika to efekt doświadczenia powodzi z 1997 roku, a także zmian organizacyjno - prawnych, które umożliwiają realizację trudnych, ale potrzebnych inwestycji. Ta budowa ślimaczyła się od dziesięcioleci. na przeszkodzie stały nie tylko kwestie finansowe ale i niemożliwość stworzenia odpowiednich ram prawnych. Doszło do ich przełamania specustawą w 2010 roku. Nastąpiły ewidentne przyspieszenie i przyzwoite formy wywłaszczeń, zmian właścicielskich na tym terenie.

 Cała Polska czeka na tę inwestycję, bo wiąże się ona z uruchomieniem szlaku żeglugowego po rzece Odrze. Odbywa się ona dużym wysiłkiem finansowym ale jest robiona z głową. Nawet duży, duży deszcz od 2017 roku nie będzie wywoływał już żadnych lęków. - mówił podczas spotkania prezydent Komorowski.

O wkładzie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w przygotowanie budowy raciborskiego zbiornika mówiła prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz. - Biorąc pod uwagę skalę całej inwestycji, nasz wkład był mały, bo czym jest 11 milionów wobec kilkusetmilionowego przedsięwzięcia – stwierdziła. To były jednak pieniądze, które pozwoliły na uratowanie, przygotowanie i zaktualizowanie niezbędnej dokumentacji na czas i zostały przyznane przez nas w kryzysowym momencie – wyjaśniła G. Lenartowicz 

Zbiornik Racibórz Dolny, którego budowa rozpoczęła się w lipcu tego roku ma zabezpieczyć przed skutkami powodzi 2,5 mln ludzi mieszkających na odcinku między Raciborzem a Wrocławiem w rejonie Górnej Odry. Zbiornik to suchy polder o powierzchni 25 km kw. Na wypadek zagrożenia powodziowego zostanie zalany. Na jego terenie prowadzona będzie - prócz upraw rolnych - także eksploatacja kruszyw i glin ceramicznych. Po ich wyeksploatowaniu pojemność całkowita zbiornika sięgnie nawet 300 mln m sześc. wody. 

Wykonawcą inwestycji została w czerwcu hiszpańska firma Dragados, główny akcjonariusz Pol - Aquy. Inwestorem jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Obecnie prowadzone są roboty ziemne związane z budową fundamentów pod główną budowlę upustowo - przelewową zbiornika (z ujściem wody do omijającego centrum Raciborza Kanału Ulgi). Potem powstawać mają poszczególne elementy zapory czołowej - o długości 4 km (m.in. z upustem do tzw. Odry Miejskiej), a także zapory lewobrzeżnej (9,6 km) i prawobrzeżnej (8,8 km). 

Planowany termin zakończenia robót to 9 stycznia 2017 r. Na razie wielu mieszkańców miejscowości z terenu budowy zbiornika (Nieboczowy i Ligota Tworkowska) mieszka jeszcze w swoich dotychczasowych domach. Będą mogli w nich pozostać do 2016 r. Wyznaczona jest już tzw. nowa wieś o nazwie Nowe Nieboczowy, gdzie mogą się przenosić i budować. Część mieszkańców, głównie Ligoty Tworkowskiej, przeniosła się już gdzie indziej. 

Dragados buduje zbiornik za 936,7 mln zł. Finansowanie pochodzi z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (109,6 mln zł), Banku Rozwoju Rady Europejskiej (457,4 mln zł), z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (pozostała część).

Zbiornik Racibórz Dolny jest inwestycją kluczową dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry (o łącznym koszcie ok. 2,5 mld zł) i największym elementem rządowego "Programu dla Odry 2006".

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://stara.wfosigw.katowice.pl/images/wrzesien13/raciborz

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /images/wrzesien13/raciborz.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/wrzesien13/raciborz